O NÁS

 


 

 

Valašský soubor písní a tanců Rusava z Bystřice pod Hostýnem zpracovává jevištní formou tradice, písně a tance z jihozápadního Valašska, zejména pak ty, které se zrodily ve valašské dědině Rusava. Soubor Rusava byl založen v říjnu roku 1953. Hlavními složkami souboru jsou dvě taneční skupiny – mladí tanečníci a služebně starší skupina, v nichž pracuje asi 50 tanečníků a tanečnic ve věku od patnácti do šedesáti let. Soubor doprovází mladá Cimbálová muzika Bukovinka, která v roce 2003 nahradila Cimbálovou muziku Rusava. S činností souboru jsou spjaty především rodiny Stanovských a Malíkových z Bystřice pod Hostýnem.

 

Repertoár souboru tvoří choreograficky zpracované skupinové i sólové valašské tance točivé, figurální, řemeslnické, pastevecké i tance se zbojnickou tématikou. Pro své příznivce a milovníky lidového umění pořádá Rusava folklorní akce, jako jsou valašské bály, besedy u cimbálu i mezinárodní folklorní festival „Na rynku v Bystřici“, každý druhý rok na podzim také setkání folklorních souborů pod názvem „Podhostýnské září“.

 

V repertoáru souboru jsou i tance z Moravského záhoří.

 

Mladší skupina

Cérky: Bučková Kateřina, Matějčková Zora, Mikulenková Kateřina, Nováková Lucie, Pudichová Julie, Rohanová Marie, Stanovská Alžběta, Stanovská Gabriela, Stanovská Tereza, Vejrostová Kateřina, Zichová Tereza.

Ogaři:  Dostál Petr, Gold Ondřej, Gomola Pavel, Kvasnička Jaroslav, Malant Josef, Matějček Jiří, Novák Jakub, Pavelka Petr, Pišťáček Radim, Plánka Ondřej, Stanovský Jakub, Stanovský Jan, Stanovský Petr ml., Stanovský Tadeáš, Štokman Zdeněk, Zajíc Josef.

 

 

 

Starší skupina "Old stars"

Cérky: Bělíková Vladislava, Dostálová Marie, Hanáková Jarmila, Hradilová Táťána, Kučerková Magdaléna, Müllerová Magdaléna, Stanovská Jana, Škubalová Jana, Tronečková Marie.

Ogaři:  Blažek Pavel, Kučerka Petr, Pišťáček Karel, Rudel Svatopluk, Stanovský Jiří, Stanovský Petr, Škubal Rudolf, Šváb Miroslav.

 

 

bottom logo

Valašský soubor písní a tanců Rusava z Bystřice pod Hostýnem zpracovává jevištní formou tradice, písně a tance z jihozápadního Valašska, zejména pak ty, které se zrodily ve valašské dědině Rusava. Soubor Rusava byl založen v říjnu roku 1953. Hlavními složkami souboru jsou dvě taneční skupiny – mladí tanečníci a služebně starší skupina, v nichž pracuje asi 50 tanečníků a tanečnic ve věku od patnácti do šedesáti let. 

KONTAKT

rusava(@)seznam.cz

 

VSPT Rusava 

Vsetínská 1445

76861 Bystřice pod Hostýnem