MFF NA RYNKU V BYSTŘICI

 

 

První červencový víkend vždy v lichém roce roztančí bystřické náměstí tanečníci a muzikanti z Moravy, Čech i z daleké ciziny. Barevný rej krojů, temperamentních tanců a veselých písní startuje prázdniny v podhostýnském regionu.


Mezinárodní folklorní festival Na rynku v Bystřici se poprvé uskutečnil v Bystřici pod Hostýnem v roce 1997. Hlavním festivalovým dnem je sobota. V dopoledním programu účinkují dětské soubory, v odpoledním bloku vystupují české, moravské a zahraniční soubory. Diváci si mohou vychutnat krojovaný průvod městem, tradiční jarmark a večer se mohou naučit i lidové tance zahraničních hostů. Festival se za deset ročníků své existence zařadil k největším akcím svého druhu v České republice a svému publiku, které čítá kolem 2000 návštěvníků, nabízí zpravidla velmi exotickou podívanou – soubory z Mexika, Argentiny, Kolumbie, Tchaj-wanu, Koreje, Řecka a dalších evropských zemí, Indie a Ruska.

 

 

PODHOSTÝNSKÉ ZÁŘÍ

 

 
 
Tanečníci a muzikanti z různých koutů Moravy a ze Slovenska roztančí vždy začátkem září nádvoří zámku v Bystřici pod Hostýnem. Festival Podhostýnské září je jakýmsi menším bratrem mezinárodního folklorního festivalu Na rynku v Bystřici, který pořádá soubor Rusava každý lichý rok. Jednodenní festival je přátelským setkáním a přehlídkou moravského a slovenského folkloru v krásných kulisách bystřického zámku. Kdo nemá na konci přibližně čtyřhodinového programu dostatečně dobité folklorní baterky, může se zdržet na večerní lidovou zábavu. Při cimbálu si všichni fanoušci lidových tanců a písniček mohou zatančit a zazpívat a dokonce se i přiučit tance z regionu hostujících tanečníků.
 

 

 

VALAŠSKÝ BÁL

 

 
 
Valašský bál souboru Rusava je tradiční příležitostí k setkání přátel folkloru s lidovým tancem a písničkou. Od roku 1955 se první únorový víkend rozezní bystřickým společenským sálem cimbálová muzika a krojovaní i nekrojovaní tanečníci zaplní parket do posledního místa. Polonéza, slavnostní předtaneční hostů bálu, soutěž tanečníků odzemku, dobré jídlo, víno i slivovička, soutěž o Švrčkův poklad, hra Adam a půlnoční souboj ogarů o papírové holubičky pro jejich milou...
 
Vychutnejte si s námi kouzlo valašského bálu v Bystřici pod Hostýnem!
 

bottom logo

Valašský soubor písní a tanců Rusava z Bystřice pod Hostýnem zpracovává jevištní formou tradice, písně a tance z jihozápadního Valašska, zejména pak ty, které se zrodily ve valašské dědině Rusava. Soubor Rusava byl založen v říjnu roku 1953. Hlavními složkami souboru jsou dvě taneční skupiny – mladí tanečníci a služebně starší skupina, v nichž pracuje asi 50 tanečníků a tanečnic ve věku od patnácti do šedesáti let. 

KONTAKT

rusava(@)seznam.cz

 

VSPT Rusava 

Vsetínská 1445

76861 Bystřice pod Hostýnem