"RYNEK" poprvé na zámku


Rynek se „nadechnul“. V zeleni parku nabyl festival na vzdušnosti i veselosti. Spousty dětí batolících se po zámeckém trávníku a majestátní kulisa zámecké budovy daly rodinnému festivalu zcela jiný rozměr než rozpálené dláždění bystřického náměstí a kulisa chátrajícího Podhoranu. A návštěvníci si krásný prázdninový den užili. Vždyť i déšť se festivalu vyhnul, jen trošku urychlil tradiční festivalový průvod městem. Ale popořádku.

Do Bystřice na letošní festival zavítaly soubory z Itálie a Německa. Italský soubor přijel do Bystřice již ve čtvrtek večer před festivalem a už v pátek dopoledne předvedl své tance na náměstí jako pozvánku na večerní program. Ten odstartoval v sedm hodin v podvečer na nádvoří zámku právě vystoupením zahraničních souborů, na které navázal domácí soubor Rusava předvedením svého pořadu pro letošní Strážnici Rusavští portáši. Když pak mělo dojít na koncert cimbálových muzik Bukovinka a Ohnice, spustily se z temnícího se nebe provazy vody. Autorka pořadu Kateřina Kovaříková se ale nevzdala a rozhodla, že se připravený koncertní pořad odehraje v konírně. Účinkující si tak v provizorní šatně rychle uklidili, návštěvníci si dovnitř sami nanosili lavičky a jen s malým zpožděním se koncert nakonec odehrál v komorním prostředí zámecké konírny.

Od sobotního rána pak pořadatelé chystali pro návštěvníky areál zámeckého parku. Dětské soubory tak vůbec poprvé vystupovaly na jevišti Záhorské scény před kulisami barokní fasády bystřického zámku. A šlo jim to skvěle. Potlesk sklidili Píšťaličky i děti z Malé Rusavy, stejně tak jejich noví kamarádi ze souborů Dřínky a Leluja. Všechny soubory pak na radnici uvítal starosta města Zdeněk Pánek. Dospěláky pak sice v krojovaném průvodu, jak už jsme zmínili, prohnal déšť, než ale začal hlavní pořad festivalu mraky se rozehnaly a nad Hostýnem vysvitlo sluníčko, které pak zahřívalo nejen návštěvníky, ale i účinkující. Na jevišti se postupně vystřídali domácí Rusava, opavský Vrtek, olomoucký Dunajec i strážnický Demižón, předvedli se i Němci ze Salzkottenu a Italové z Pasian di Prato.

Večerní taneční škola se pak přesunula znovu do prostor zámeckého nádvoří a tančilo se dlouho do noci. V neděli si pak všichni včetně pořadatelů užili krátké dopolední volno, odpoledne ale zase patřilo oslavám. Slavily se třicátiny přátelství mezi soubory Rusava a německým Danzdeelem. Oslavy pak zvolna přešly do dalších tanečních lekcí a znovu se energie hostů i návštěvníků držela až do pozdního večera. Při promítání fotek pak účastní zavzpomínali na společně strávené dny a pak už spěchali balit kufry. V pondělí ráno se němečtí i italští hosté rozjeli domů s příslibem, že se snad příště všechny tři soubory včetně Rusavy potkají třeba na severoitalské půdě.

Za podporu děkuje soubor Rusava všem příznivcům a našim milým sponzorům, rovněž zástupcům města Bystřice pod Hostýnem a Zlínského kraje.

 

Fotky z hlavního programu najdete zde.

 

bottom logo

Valašský soubor písní a tanců Rusava z Bystřice pod Hostýnem zpracovává jevištní formou tradice, písně a tance z jihozápadního Valašska, zejména pak ty, které se zrodily ve valašské dědině Rusava. Soubor Rusava byl založen v říjnu roku 1953. Hlavními složkami souboru jsou dvě taneční skupiny – mladí tanečníci a služebně starší skupina, v nichž pracuje asi 50 tanečníků a tanečnic ve věku od patnácti do šedesáti let. 

KONTAKT

rusava(@)seznam.cz

 

VSPT Rusava 

Vsetínská 1445

76861 Bystřice pod Hostýnem